Rubycon 50MH52.2MEFC4X5
Manufacturer
Mfr. Part #
50MH52.2MEFC4X5
EBEE Part #
E81590957
Package
Plugin,D4xL5mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
2.2uF 50V ±20% 13mA@120Hz Plugin,D4xL5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 50MH52.2MEFC4X5
RoHS
Operating Temperature-40℃~+105℃
Voltage Rated50V
Capacitance2.2uF
Tolerance±20%
Lifetime @ Temp1000hrs@105℃
Ripple Current13mA@120Hz
Lead Spacing1.5mm
Diameter4mm
Height - Seated (Max)5mm