Rubycon 500VXG68MEFC25X25
Manufacturer
Mfr. Part #
500VXG68MEFC25X25
EBEE Part #
E81644443
Package
Plugin,D25xL25mm
Customer #
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
±20% 720mA@120Hz 10mm 500V 68uF Plugin,D25xL25mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS
Operating Temperature-40℃~+150℃
Voltage Rated500V
Capacitance68uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current720mA@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature5000hrs@105℃
Diameter25mm
Height - Seated (Max)25mm