Rubycon 500MXG47MEFCSN20X30
Manufacturer
Mfr. Part #
500MXG47MEFCSN20X30
EBEE Part #
E81137002
Package
Plugin,D20xL30mm
Customer #
Datasheet
Description
±20% 590mA@120Hz 10mm 500V 47uF Plugin,D20xL30mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 500MXG47MEFCSN20X30
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated500V
Capacitance47uF
Tolerance±20%
Ripple Current590mA@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@105℃
Diameter20mm
Height - Seated (Max)30mm