Rubycon 500MXG330MEFCSN35X45
Manufacturer
Mfr. Part #
500MXG330MEFCSN35X45
EBEE Part #
E81137075
Package
Plugin,D35xL45mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
±20% 1.81A@120Hz 10mm 500V 330uF Plugin,D35xL45mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 500MXG330MEFCSN35X45
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated500V
Capacitance330uF
Tolerance±20%
Ripple Current1.81A@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@105℃
Diameter35mm
Height - Seated (Max)45mm