Rubycon 500LSU1200MEFC51X98
Manufacturer
Mfr. Part #
500LSU1200MEFC51X98
EBEE Part #
E81615587
Package
Bolt,D51xL98mm
Customer #
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
500V 1200uF ±20% 7.28A@10kHz Bolt,D51xL98mm Aluminum Electrolytic Capacitors (Can - Screw Terminals) ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS
Operating Temperature-25℃~+85℃
Voltage Rated500V
Capacitance1200uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp5000hrs@85℃
Ripple Current7.28A@10kHz
Lead Spacing21.8mm
Diameter51mm
Height - Seated (Max)98mm