Rubycon 475MXK820MEFCSN35X60
Manufacturer
Mfr. Part #
475MXK820MEFCSN35X60
EBEE Part #
E81588031
Package
Plugin,D35xL60mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
±20% 2.8A@120Hz 10mm 475V 820uF Plugin,D35xL60mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 475MXK820MEFCSN35X60
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated475V
Capacitance820uF
Tolerance±20%
Ripple Current2.8A@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@105℃
Diameter35mm
Height - Seated (Max)60mm