Rubycon 450VXR68MEFC25X30
Manufacturer
Mfr. Part #
450VXR68MEFC25X30
EBEE Part #
E83722149
Package
Plugin,D25xL30mm
Customer #
Datasheet
Description
±20% 530mA@120Hz 10mm 450V 68uF Plugin,D25xL30mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 450VXR68MEFC25X30
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated450V
Capacitance68uF
Tolerance±20%
Ripple Current530mA@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature7000hrs@105℃
Diameter25mm
Height - Seated (Max)30mm