Rubycon 450VXH330MEFC35X30
Manufacturer
Mfr. Part #
450VXH330MEFC35X30
EBEE Part #
E83724193
Package
Plugin,D35xL30mm
Customer #
Datasheet
Description
±20% 1.53A@120Hz 10mm 450V 330uF Plugin,D35xL30mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 450VXH330MEFC35X30
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated450V
Capacitance330uF
Tolerance±20%
Ripple Current1.53A@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature5000hrs@105℃
Diameter35mm
Height - Seated (Max)30mm