Rubycon 450USC220MEFCSN30X30
Manufacturer
Mfr. Part #
450USC220MEFCSN30X30
EBEE Part #
E81606957
Package
Plugin,D30xL30mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
±20% 2.296A@10kHz 10mm 450V 220uF Plugin,D30xL30mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 450USC220MEFCSN30X30
RoHS
Operating Temperature-25℃~+85℃
Voltage Rated450V
Capacitance220uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current2.296A@10kHz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@85℃
Diameter30mm
Height - Seated (Max)30mm