Rubycon 450TXW68MEFC18X25
Manufacturer
Mfr. Part #
450TXW68MEFC18X25
EBEE Part #
E81604785
Package
Plugin,D18xL25mm
Description
68uF 450V ±20% 570mA@120Hz Plugin,D18xL25mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 450TXW68MEFC18X25
RoHS
Operating Temperature-40℃~+105℃
Voltage Rated450V
Capacitance68uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp12000hrs@105℃
Ripple Current570mA@120Hz
Lead Spacing7.5mm
Diameter18mm
Height - Seated (Max)25mm