Rubycon 450PX10MEFCRK10X20
Manufacturer
Mfr. Part #
450PX10MEFCRK10X20
EBEE Part #
E81595824
Package
Plugin,D10xL20mm
Customer #
Datasheet
Description
10uF 450V ±20% 55.5mA@10kHz Plugin,D10xL20mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 450PX10MEFCRK10X20
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated450V
Capacitance10uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp2000hrs@105℃
Ripple Current55.5mA@10kHz
Lead Spacing5mm
Diameter10mm
Height - Seated (Max)20mm