Rubycon 450MXG560MEFCSN30X55
Manufacturer
Mfr. Part #
450MXG560MEFCSN30X55
EBEE Part #
E81587465
Package
Plugin,D30xL55mm
Customer #
Datasheet
Description
±20% 2.34A@120Hz 10mm 450V 560uF Plugin,D30xL55mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 450MXG560MEFCSN30X55
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated450V
Capacitance560uF
Tolerance±20%
Ripple Current2.34A@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@105℃
Diameter30mm
Height - Seated (Max)55mm