Rubycon 450MXC220MEFC30X35
Manufacturer
Mfr. Part #
450MXC220MEFC30X35
EBEE Part #
E81607237
Package
Plugin,D30xL35mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
±20% 1.568A@10kHz 10mm 450V 220uF Plugin,D30xL35mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 450MXC220MEFC30X35
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated450V
Capacitance220uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current1.568A@10kHz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@105℃
Diameter30mm
Height - Seated (Max)35mm