Rubycon 450KXF39MEFC20X20
Manufacturer
Mfr. Part #
450KXF39MEFC20X20
EBEE Part #
E81601772
Package
Plugin,D20xL20mm
Customer #
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
±20% 360mA@120Hz 10mm 450V 39uF Plugin,D20xL20mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated450V
Capacitance39uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current360mA@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@105℃
Diameter20mm
Height - Seated (Max)20mm