Rubycon 450BXF33MEFC16X20
Manufacturer
Mfr. Part #
450BXF33MEFC16X20
EBEE Part #
E85115113
Package
Plugin,D16xL20mm
Description
33uF 450V ±20% 388mA@120Hz Plugin,D16xL20mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 450BXF33MEFC16X20
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated450V
Capacitance33uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp10000hrs@105℃
Ripple Current388mA@120Hz
Lead Spacing7.5mm
Diameter16mm
Height - Seated (Max)20mm