Rubycon 450BXF15MEFC10X20
Manufacturer
Mfr. Part #
450BXF15MEFC10X20
EBEE Part #
E85115110
Package
Plugin,D10xL20mm
Description
15uF 450V ±20% 120mA@120Hz Plugin,D10xL20mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 450BXF15MEFC10X20
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated450V
Capacitance15uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp10000hrs@105℃
Ripple Current120mA@120Hz
Lead Spacing5mm
Diameter10mm
Height - Seated (Max)20mm