Rubycon 450BXC47M18X25
Manufacturer
Mfr. Part #
450BXC47M18X25
EBEE Part #
E81599984
Package
Plugin,D18xL25mm
Description
47uF 450V ±20% 1.2A@100kHz Plugin,D18xL25mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 450BXC47M18X25
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated450V
Capacitance47uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp12000hrs@105℃
Ripple Current1.2A@100kHz
Lead Spacing7.5mm
Diameter18mm
Height - Seated (Max)25mm