Rubycon 450BXC4.7MEFC8X20
Manufacturer
Mfr. Part #
450BXC4.7MEFC8X20
EBEE Part #
E81595257
Package
Plugin,D8xL20mm
Description
4.7uF 450V ±20% Plugin,D8xL20mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 450BXC4.7MEFC8X20
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated450V
Capacitance4.7uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp-
Lead Spacing3.5mm
Diameter8mm
Height - Seated (Max)20mm