Rubycon 450BXC2.2MEFC8X11.5
Manufacturer
Mfr. Part #
450BXC2.2MEFC8X11.5
EBEE Part #
E81651046
Package
Plugin,D8xL11.5mm
Description
2.2uF 450V ±20% Plugin,D8xL11.5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 450BXC2.2MEFC8X11.5
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated450V
Capacitance2.2uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp8000hrs@105℃
Lead Spacing3.5mm
Diameter8mm
Height - Seated (Max)11.5mm