Rubycon 450BXC2.2MEFC10X16
Manufacturer
Mfr. Part #
450BXC2.2MEFC10X16
EBEE Part #
E81595258
Package
Plugin,D10xL16mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
2.2uF 450V ±20% Plugin,D10xL16mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 450BXC2.2MEFC10X16
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated450V
Capacitance2.2uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp10000hrs@105℃
Lead Spacing5mm
Diameter10mm
Height - Seated (Max)16mm