Rubycon 450BXC15MEFC16X16
Manufacturer
Mfr. Part #
450BXC15MEFC16X16
EBEE Part #
E81598812
Package
Plugin,D16xL16mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
15uF 450V ±20% 180mA@120Hz Plugin,D16xL16mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 450BXC15MEFC16X16
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated450V
Capacitance15uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp12000hrs@105℃
Ripple Current180mA@120Hz
Lead Spacing7.5mm
Diameter16mm
Height - Seated (Max)16mm