Rubycon 420VXH560MEFC35X40
Manufacturer
Mfr. Part #
420VXH560MEFC35X40
EBEE Part #
E83724264
Package
Plugin,D35xL40mm
Customer #
Datasheet
Description
±20% 2.07A@120Hz 10mm 420V 560uF Plugin,D35xL40mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 420VXH560MEFC35X40
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated420V
Capacitance560uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current2.07A@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature5000hrs@105℃
Diameter35mm
Height - Seated (Max)40mm