Rubycon 420USC68MEFC20X25
Manufacturer
Mfr. Part #
420USC68MEFC20X25
EBEE Part #
E81604997
Package
Plugin,D20xL25mm
Description
±20% 700mA@120Hz 10mm 420V 68uF Plugin,D20xL25mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
RoHS
Operating Temperature-25℃~+85℃
Voltage Rated420V
Capacitance68uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current700mA@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@85℃
Diameter20mm
Height - Seated (Max)25mm