Rubycon 420KXW100MEFC18X30
Manufacturer
Mfr. Part #
420KXW100MEFC18X30
EBEE Part #
E81601419
Package
Plugin,D18xL30mm
Customer #
Datasheet
Description
100uF 420V ±20% 610mA@120Hz Plugin,D18xL30mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 420KXW100MEFC18X30
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated420V
Capacitance100uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp2000hrs@105℃
Ripple Current610mA@120Hz
Lead Spacing7.5mm
Diameter18mm
Height - Seated (Max)30mm