Rubycon 420KXF120MEFCSN30X20
Manufacturer
Mfr. Part #
420KXF120MEFCSN30X20
EBEE Part #
E81605267
Package
Plugin,D30xL20mm
Customer #
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
±20% 700mA@120Hz 10mm 420V 120uF Plugin,D30xL20mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated420V
Capacitance120uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current700mA@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@105℃
Diameter30mm
Height - Seated (Max)20mm