Rubycon 400VXR120MEFC22X40
Manufacturer
Mfr. Part #
400VXR120MEFC22X40
EBEE Part #
E81603321
Package
Plugin,D22xL40mm
Description
±20% 1.05A@10kHz 10mm 400V 120uF Plugin,D22xL40mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated400V
Capacitance120uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current1.05A@10kHz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature7000hrs@105℃
Diameter22mm
Height - Seated (Max)40mm