Rubycon 400VXH560MEFCSN30X45
Manufacturer
Mfr. Part #
400VXH560MEFCSN30X45
EBEE Part #
E81611460
Package
Plugin,D30xL45mm
Description
±20% 2.13A@120Hz 10mm 400V 560uF Plugin,D30xL45mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated400V
Capacitance560uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current2.13A@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature5000hrs@105℃
Diameter30mm
Height - Seated (Max)45mm