Rubycon 400VXH150MEFCSN22X30
Manufacturer
Mfr. Part #
400VXH150MEFCSN22X30
EBEE Part #
E81581591
Package
Plugin,D22xL30mm
Customer #
Datasheet
Description
±20% 1.06A@120Hz 10mm 400V 150uF Plugin,D22xL30mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 400VXH150MEFCSN22X30
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated400V
Capacitance150uF
Tolerance±20%
Ripple Current1.06A@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature5000hrs@105℃
Diameter22mm
Height - Seated (Max)30mm