Rubycon 400VXG330MEFC25X50
Manufacturer
Mfr. Part #
400VXG330MEFC25X50
EBEE Part #
E83723840
Package
Plugin,D25xL50mm
Customer #
Datasheet
Description
±20% 1.8A@120Hz 10mm 400V 330uF Plugin,D25xL50mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 400VXG330MEFC25X50
RoHS
Operating Temperature-40℃~+150℃
Voltage Rated400V
Capacitance330uF
Tolerance±20%
Ripple Current1.8A@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature5000hrs@105℃
Diameter25mm
Height - Seated (Max)50mm