Rubycon 400VXG100MEFC22X30
Manufacturer
Mfr. Part #
400VXG100MEFC22X30
EBEE Part #
E81606168
Package
Plugin,D22xL30mm
Customer #
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
±20% 890mA@120Hz 10mm 400V 100uF Plugin,D22xL30mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS
Operating Temperature-40℃~+150℃
Voltage Rated400V
Capacitance100uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current890mA@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature5000hrs@105℃
Diameter22mm
Height - Seated (Max)30mm