Rubycon 400USG68MEFCSN20X25
Manufacturer
Mfr. Part #
400USG68MEFCSN20X25
EBEE Part #
E81586810
Package
Plugin,D20xL25mm
Customer #
Datasheet
Description
±20% 10mm 400V 68uF Plugin,D20xL25mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 400USG68MEFCSN20X25
RoHS
Operating Temperature-25℃~+85℃
Voltage Rated400V
Capacitance68uF
Tolerance±20%
Ripple Current-
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@85℃
Diameter20mm
Height - Seated (Max)25mm