Rubycon 400USG330MEFCSN22X50
Manufacturer
Mfr. Part #
400USG330MEFCSN22X50
EBEE Part #
E83721289
Package
Plugin,D22xL50mm
Customer #
Datasheet
Description
±20% 1.9A@120Hz 10mm 400V 330uF Plugin,D22xL50mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 400USG330MEFCSN22X50
RoHS
Operating Temperature-25℃~+85℃
Voltage Rated400V
Capacitance330uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current1.9A@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@85℃
Diameter22mm
Height - Seated (Max)50mm