Rubycon 400USC330MEFCSN25X45
Manufacturer
Mfr. Part #
400USC330MEFCSN25X45
EBEE Part #
E81607631
Package
Plugin,D25xL45mm
Customer #
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
±20% 2.8A@10kHz 10mm 400V 330uF Plugin,D25xL45mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS
Operating Temperature-25℃~+85℃
Voltage Rated400V
Capacitance330uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current2.8A@10kHz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@85℃
Diameter25mm
Height - Seated (Max)45mm