Rubycon 400SXC82MEFCSN22X30
Manufacturer
Mfr. Part #
400SXC82MEFCSN22X30
EBEE Part #
E83722699
Package
Plugin,D22xL30mm
Description
±20% 560mA@120Hz 10mm 400V 82uF Plugin,D22xL30mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 400SXC82MEFCSN22X30
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated400V
Capacitance82uF
Tolerance±20%
Ripple Current560mA@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature2000hrs@105℃
Diameter22mm
Height - Seated (Max)30mm