Rubycon 400RX304R7M8X20
Manufacturer
Mfr. Part #
400RX304R7M8X20
EBEE Part #
E81665787
Package
Plugin,D8xL20mm
Description
4.7uF 400V ±20% 24mA@120Hz Plugin,D8xL20mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 400RX304R7M8X20
RoHS
Operating Temperature-25℃~+130℃
Voltage Rated400V
Capacitance4.7uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp2000hrs@130℃
Ripple Current24mA@120Hz
Lead Spacing3.5mm
Diameter8mm
Height - Seated (Max)20mm