Rubycon 400RX301MTA8X11.5
Manufacturer
Mfr. Part #
400RX301MTA8X11.5
EBEE Part #
E81594391
Package
Plugin,D8xL11.5mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
1uF 400V ±20% 13mA@120Hz Plugin,D8xL11.5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 400RX301MTA8X11.5
RoHS
Operating Temperature-25℃~+130℃
Voltage Rated400V
Capacitance1uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp2000hrs@130℃
Ripple Current13mA@120Hz
Lead Spacing3.5mm
Diameter8mm
Height - Seated (Max)11.5mm