Rubycon 400PX2R2MEFC8X11.5
Manufacturer
Mfr. Part #
400PX2R2MEFC8X11.5
EBEE Part #
E81594323
Package
Plugin,D8xL11.5mm
Description
2.2uF 400V ±20% 31mA@120Hz Plugin,D8xL11.5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 400PX2R2MEFC8X11.5
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated400V
Capacitance2.2uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp1000hrs@105℃
Ripple Current31mA@120Hz
Lead Spacing3.5mm
Diameter8mm
Height - Seated (Max)11.5mm