Rubycon 400PX15MEFC10X20
Manufacturer
Mfr. Part #
400PX15MEFC10X20
EBEE Part #
E81597506
Package
Plugin,D10xL20mm
Description
15uF 400V ±20% Plugin,D10xL20mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 400PX15MEFC10X20
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated400V
Capacitance15uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp2000hrs@105℃
Lead Spacing5mm
Diameter10mm
Height - Seated (Max)20mm