Rubycon 400PX100MEFC18X35.5
Manufacturer
Mfr. Part #
400PX100MEFC18X35.5
EBEE Part #
E8702505
Package
Plugin,D18xL35.5mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
100uF 400V ±20% 310mA@120Hz Plugin,D18xL35.5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 400PX100MEFC18X35.5
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated400V
Capacitance100uF
Tolerance±20%
Lifetime @ Temp2000hrs@105℃
Ripple Current310mA@120Hz
Lead Spacing7.5mm
Diameter18mm
Height - Seated (Max)35.5mm