Rubycon 400MXK820MEFCSN35X45
Manufacturer
Mfr. Part #
400MXK820MEFCSN35X45
EBEE Part #
E81587529
Package
Plugin,D35xL45mm
Customer #
Datasheet
Description
2.48A@120Hz ±20% 10mm 400V 820uF Plugin,D35xL45mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 400MXK820MEFCSN35X45
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated400V
Capacitance820uF
Tolerance±20%
Ripple Current2.48A@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@105℃
Diameter35mm
Height - Seated (Max)45mm