Rubycon 400MXK390MEFC22X50
Manufacturer
Mfr. Part #
400MXK390MEFC22X50
EBEE Part #
E81609099
Package
Plugin,D22xL50mm
Description
±20% 1.97A@120Hz 10mm 400V 390uF Plugin,D22xL50mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated400V
Capacitance390uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current1.97A@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@105℃
Diameter22mm
Height - Seated (Max)50mm