Rubycon 400MXG820MEFCSN35X55
Manufacturer
Mfr. Part #
400MXG820MEFCSN35X55
EBEE Part #
E81584115
Package
Plugin,D35xL55mm
Customer #
Datasheet
Description
±20% 2.65A@120Hz 10mm 400V 820uF Plugin,D35xL55mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 400MXG820MEFCSN35X55
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated400V
Capacitance820uF
Tolerance±20%
Ripple Current2.65A@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@105℃
Diameter35mm
Height - Seated (Max)55mm