Rubycon 400MXC180MEFC30X30
Manufacturer
Mfr. Part #
400MXC180MEFC30X30
EBEE Part #
E81601382
Package
Plugin,D30xL30mm
Description
±20% 950mA@120Hz 10mm 400V 180uF Plugin,D30xL30mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated400V
Capacitance180uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current950mA@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@105℃
Diameter30mm
Height - Seated (Max)30mm