Rubycon 400MXC100MEFC25X25
Manufacturer
Mfr. Part #
400MXC100MEFC25X25
EBEE Part #
E81601996
Package
Plugin,D25xL25mm
Customer #
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
±20% 980mA@10kHz 10mm 400V 100uF Plugin,D25xL25mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated400V
Capacitance100uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current980mA@10kHz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@105℃
Diameter25mm
Height - Seated (Max)25mm