Rubycon 400LSQ820MEFC36X98
Manufacturer
Mfr. Part #
400LSQ820MEFC36X98
EBEE Part #
E81614757
Package
Bolt,D36xL98mm
Description
400V 820uF ±20% 4.012A@10kHz Bolt,D36xL98mm Aluminum Electrolytic Capacitors (Can - Screw Terminals) ROHS
RoHS
Operating Temperature-25℃~+85℃
Voltage Rated400V
Capacitance820uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp3000hrs@85℃
Ripple Current4.012A@10kHz
Lead Spacing12.7mm
Diameter36mm
Height - Seated (Max)98mm