Rubycon 400LSQ470MNB36X83
Manufacturer
Mfr. Part #
400LSQ470MNB36X83
EBEE Part #
E81593357
Package
Bolt,D36xL83mm
Customer #
Datasheet
Description
400V 470uF ±20% 2.3A@120Hz Bolt,D36xL83mm Aluminum Electrolytic Capacitors (Can - Screw Terminals) ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 400LSQ470MNB36X83
RoHS
Operating Temperature-25℃~+85℃
Voltage Rated400V
Capacitance470uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp3000hrs@85℃
Ripple Current2.3A@120Hz
Lead Spacing12.7mm
Diameter36mm
Height - Seated (Max)83mm