Rubycon 400LSG3300MDC464X99
Manufacturer
Mfr. Part #
400LSG3300MDC464X99
EBEE Part #
E81616706
Package
Bolt,D64xL99mm
Customer #
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
400V 3300uF ±20% Bolt,D64xL99mm Aluminum Electrolytic Capacitors (Can - Screw Terminals) ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated400V
Capacitance3300uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp5000hrs@105℃
Lead Spacing-
Diameter64mm
Height - Seated (Max)99mm