Rubycon 400LLE2.2MEFC8X11.5
Manufacturer
Mfr. Part #
400LLE2.2MEFC8X11.5
EBEE Part #
E81597547
Package
Plugin,D8xL11.5mm
Customer #
Datasheet
Description
2.2uF 400V ±20% 40mA@120Hz Plugin,D8xL11.5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 400LLE2.2MEFC8X11.5
RoHS
Operating Temperature-40℃~+105℃
Voltage Rated400V
Capacitance2.2uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp15000hrs@105℃
Ripple Current40mA@120Hz
Lead Spacing3.5mm
Diameter8mm
Height - Seated (Max)11.5mm