Rubycon 400LLE1.5MEFCTA8X9
Manufacturer
Mfr. Part #
400LLE1.5MEFCTA8X9
EBEE Part #
E81593377
Package
Plugin,D8xL9mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
1.5uF 400V ±20% 30mA@120Hz Plugin,D8xL9mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 400LLE1.5MEFCTA8X9
RoHS
Operating Temperature-40℃~+105℃
Voltage Rated400V
Capacitance1.5uF
Tolerance±20%
Lifetime @ Temp12000hrs@105℃
Ripple Current30mA@120Hz
Lead Spacing-
Diameter8mm
Height - Seated (Max)9mm