Rubycon 400KXF47MEFCSN20X20
Manufacturer
Mfr. Part #
400KXF47MEFCSN20X20
EBEE Part #
E81590450
Package
Plugin,D20xL20mm
Description
±20% 390mA@120Hz 10mm 400V 47uF Plugin,D20xL20mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 400KXF47MEFCSN20X20
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated400V
Capacitance47uF
Tolerance±20%
Ripple Current390mA@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@105℃
Diameter20mm
Height - Seated (Max)20mm